تبلیغات
آقا سلام فدای تو....

آقا سلام فدای تو....
نویسندگان

در قرآن كریم آیات متعددى است كه امامان اهل بیت (ع)آن ها را به مسأله رجعت تفسیر كرده اند .روشن است كه ائمه معصومین (ع) مترجمان ومفسران حقیقى وحى الهى هستند وقرآن در خانه آنان فرود آمده وصاحبان خانه، ازآن چه در خانه است، از همگان آگاه تر و داناترند . برخى از دانشمندان معاصر، 6 7 آیه از آیات قرآن را تأویل به رجعت كرده اند. در قرآن كریم آمده است:و یوم نَحشُرُ من كل أمته فوجا (1)

 

وآن روزكه از هر امتى، گروهى از كسانى را كه آیات ما را دروغ انگاشتند، محشورگردانیم. از امام صادق (ع) روایات متعددى در تأویل این آیه شریفه در مورد رجعت رسیده است . از جمله این روایت است كه: مردى به امام صادق (ع) گفت: اهل سنت مى پندارند كه این آیه شریفه درباره روز قیامت است . حضرت فرمود: آیا خداوند در روز رستاخیز از هر امتى گروهى را محشور مى سازد وبقیه آنان را وا مى گذارد؟ هرگز این آیه در مورد رجعت است كه برخى را زنده مى سازد. این آیه شریفه در مورد قیامت است كه مى فرماید: و حَشَرناهُمفلم نغادر منهم احدار (2)

 

وهمه آنان را گرد خواهیم آورد و هیچ یك را فروگذار نخواهیم كرد. ونیز درباره آیه شریفه ویوم نحشر من کل امة فوجا ، فرمود: همه انسان هاى با ایمانى كه به ناحق كشته شده باشند، رجعت مى كنند وپس ازآن از دنیا مى روند . رجعت براى مؤمنان خالص ونیزكافران محض است . (3)

 

درباره آیه شریفه: ربنا امتنا اثنین واحییتنا اثنتین (4)

 

پروردگارا ما را دو بار میراندى ودو بار زنده ساختى، امام باقر(ع) فرمود: این آیه مخصوص گروه هایى است كه پس از مرگ بار دیگر به همین دنیا رجعت مى كنند. (5) وامام رضا(ع) فرمود:ا این آیه شریفه در مورد رجعت است (6) درباره آیه شریفه انا لننصر رسلنا والذین آمنوا فی الحیوة الدنیا و یوم یقوم الاشهاد (7)

 

ما پیام آوران خویش و ایمان آورندگان را در زندگى دنیا و در روز قیامت كه شاهدان براى شهادت به پاى مى خیزند، یارى مى كنیم؟ امام صادق (ع) فرمود: به خدا سوگند كه این یارى رسانى، در رجعت خواهد بود، آیا نمى دانى كه بیشتر پیامبران خدا در دنیا به پیروزى ظاهرى نرسیده وبه شهادت نائل آمدند، همین گونه امامان راستین با این بیان، این وعده پیروزى در هنگام رجعت خواهد بود. (8) پس در پرتو آیات وحى ثابت گردید كه رجعت، یك وا قعیت تردید ناپذیر است.

 

 

 

  ا. سوره نمل 083

 

2. سوره كهف 47.

 

3. بحار الانوار ج 52 ص 326 تفسیر برهان ج 3 ص 0 31.

 

4. سوره مؤمن 11.

 

5. تفسیر برهان ج 4 ص 93.

 

6. همان.

 

7. سوره مومن 51

 

8. بحار الانوار ج 53
طبقه بندی: پرسش و پاسخ،
برچسب ها: رجعت، ظهور، بحث رجعت،
[ چهارشنبه 23 فروردین 1391 ] [ 05:32 ب.ظ ] [ علی محمودی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب